۷ نکته درباره سئوی فروشگاه های اینترنتی که حتما باید بدانید

۷ نکته درباره سئوی فروشگاه های اینترنتی که حتما باید بدانید

صفحات نتایج موتورهای جستجو یکی از مهم ترین منابع ترافیک وبسایت ها هستند. به همین دلیل، اینکه سئو (SEO: بهینه سازی برای موتورهای جستجو) در صدر اولویت های صاحبان وبسایت ها قرار دارد جای هیچ تعجبی ندارد. هنگامی که هدف از طراحی سایت شما درآمدزایی از طریق اینترنت است و هر کلیک می تواند به سرعت به فروش منجر شود، اهمیت سئو دوچندان می شود. اما چطور می توانید اطمینان پیدا کنید که فروشگاه اینترنتی شما کلیک های بیشتری را از نتایج جستجوی گوگل دریافت می کند؟

اساساً سئوی در طراحی سایت فروشگاه های آنلاین تفاوت بنیادینی با اصول بهینه سازی سایت های معمولی ندارد. در مبحث سئوی فروشگاه های اینترنتی نیز از محتوا، لینک و توضیحات متا استفاده می کنیم. اما تفاوت در اینجا است که فروشگاه های اینترنتی یک ساختار متمایز دارند که به یک استراتژی متمایز نیز احتیاج دارد.

نکات زیر بر اساس نیازهای خاص مدیران فروشگاه های اینترنتی در رابطه با مبحث ترافیک و با هدف جذب انبوه بازدیدکنندگان کاملاً هدفمند تنظیم شده اند:

 

 • برای تصاویر محصولات خود متن ALT درج کنید
  موتورهای جستجو قادر به خواندن تصاویر نیستند، آنها فقط متن می خوانند. با افزودن متن ALT یا جایگزین به تصاویر خود، امکان بررسی آنها توسط روبات های موتورهای جستجو را مهیا می کنید. به عبارت دیگر، متن ALT، تصاویر شما را به متونی تبدیل می کند که موتور جستجو می تواند آنها را خوانده و ایندکس کند. عموماً فروشگاه های اینترنتی در گالری های محصولات خود تصاویر فراوانی دارند. از این تصاویر برای توصیف محصولات خود و جذابیت خاص آنها بهره برداری کنید.
 • از لینک های داخلی با هوشمندی هرچه تمام تر استفاده کنید
  طبیعتاً تمایل دارید که تا جایی که امکان دارد برای فروشگاه اینترنتی خود لینک خارجی داشته باشید، با این وجود نباید اهمیت لینک های داخلی را دست کم بگیرید! به عنوان نمونه، می توانید در صفحه اصلی سایت خود به محصولات ویژه فروشگاه لینک بدهید، یا علاوه بر لینک های منوی سایت، به دسته بندی های محصولات به طور مجزا لینک بدهید. یک حالت دیگر می تواند این باشد که به محصولات خاصی که در صفحه درباره ما به آنها اشاره می کنید لینک بدهید.
 • به فروشگاه خود یک وبلاگ اضافه کنید
  از دیدگاه بازاریابی، مزایای متعددی برای افزودن وبلاگ به فروشگاه های اینترنتی وجود دارد، اما حتی اگر فقط روی مبحث سئو تمرکز کنیم، باز هم منافع این استراتژی چشمگیر است. وبلاگ این فرصت را در اختیار شما قرار می دهد تا متن های بهینه شده تری را درباره فروشگاه و محصولات خاص آن به سایت خود اضافه کنید؛ می توانید به صفحات محصولات لینک بدهید؛ و از همه مهم تر اینکه داشتن و بروز رسانی وبلاگ به موتورهای جستجو نشان می دهد که سایت شما پویا و فعال است.
 • از مزایای نظرات مشتریان بهره برداری کنید
  بازخوردهای مثبت مشتریان فعلی نه تنها قابلیت اعتماد به شما را از دید مشتریان بالقوه افزایش می دهد، بلکه توضیحات متنی بیشتری که با یک لحن اصیل – و نه ماشینی و فقط برای فروش – نوشته شده اند را نیز برای محصولات شما فراهم می کند (توضیحاتی که موتورهای جستجو نیز می توانند از آنها استفاده کنند). شما در توضیحاتی که برای محصولات خود ارائه می کنید محدودیت هایی دارید، بنابراین چرا از دیگران کمک نمی گیرید؟
 • برای تک تک دسته بندی های محصولات، از متای منحصر به فرد استفاده کنید
  آیا از این واقعیت آگاهی دارید که می توانید برای هر صفحه از وبسایت خود اطلاعات متای سئوی منحصر به فردی را اضافه کنید؟ پس چرا هر یک از دسته بندی های محصولات تان را به طور مجزا بهینه سازی نمی کنید؟ به عنوان مثال، اگر در فروشگاه خود محصولات آشپزخانه می فروشید، قطعاً بازاریابی شما برای لوازم پخت و پز نسبت به بازاریابی برای یراق آلات آشپزخانه باید متفاوت باشد. این تفاوت باید در اطلاعات متای دسته بندی نیز وجود داشته باشد.
 • در توصیف محصولات، مضایقه نکنید
  هنگامی که فروشگاه اینترنتی خود را برپا می کنید و محصولات را یک به یک به آن اضافه می کنید، باید از این فرصت برای تقویت سئوی سایت خود استفاده کنید. در استفاده از کلمات سخاوتمند باشید، محصولات خود را با تمام جزئیات شان توصیف کنید و کلمات کلیدی مهم را در توضیحات خود بگنجانید. البته به خاطر داشته باشید که نباید زیاده روی کنید. اگر توضیحات شما نامربوط یا غیرواقعی باشد، به جای آنکه مشتری به دست بیاورید، مشتریان خود را از دست خواهید داد.
 • از محتوای تکراری استفاده نکنید
  موتورهای جستجو از استفاده از یک متن در بخش های مختلف و متون تکراری بیزار هستند. از آنجایی که واژگانی که می توانید از آنها در توضیحات محصولات تان استفاده کنید نامحدود نیستند، ریسک بروز چنین وضعیتی برای فروشگاه های اینترنتی نسبت به سایت های معمولی بیشتر است. با این وجود، باید تا می توانید تلاش کنید تا خلاقیت به خرج بدهید و نوشته های بکر و تازه ای را تولید کنید. چیزی که به دست می آورید ارزش این همه زحمت را دارد!

به اشتراک گذاری پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *