Apache

Apache چیست ؟

Apache چیست ؟

🔹 Apache محبو‌ب‌ترین وب‌سرور موجود می‌باشد که در پس‌زمینه یک سیستم‌عامل اجرا می‌شود و محتواهایی از قبیل صفحات HTML، چندرسانه‌ای و برگه‌های CSS Style را از طریق اینترنت ارائه می‌دهد.

Apache چیست ؟

🔹سرویس دهنده http آپاچی (Apache HTTP Server) که بیشتر آن را آپاچی می نامند، نقش کلیدی در توسعه و پیشرفت دنیای وب و اینترنت داشته است . این برنامه تحت مجوز آپاچی بوده و به صورت متن باز میباشد. آپاچی بیش از 60٪ از کل وبسایت ها را پشتیبانی میکند. به راحتی میتوانید آپاچی را در سرورمجازی خود کانفیگ کنید.

🔹این وب‌سرور یک برنامه توسعه یافته است که در سال ۱۹۹۵ توسط بنیاد نرم‌افزار Apache منتشر شده که امروزه تبدیل به پرکاربردترین نرم‌افزار در شبکه جهانی وب شده است.

🔹وب‌سرور Apache نخستین بار برای سیستم‌عامل‌های لینوکس و یونیکس ساخته شد، اما بعدها برای کار با سایر سیستم‌ها از جمله ویندوز و مک نیز سازگار شد. تنها تفاوت استفاده از آپاچی در سیستم‌عامل‌های مختلف، در نوع مسیرهای دایرکتوری و مراحل نصب آن است.

Apache چیست ؟

🔻ویژگی های مثبت آپاچی

  • منبع باز و رایگان، حتی برای استفاده های تجاری نیز رایگان است.
  • قابل اطمینان، پایدار، انعطاف پذیر
  • موارد  امنیتی به طور منظم به روزرسانی می شوند.
  • ساختار مبتنی بر ماژول
  •  پیکربندی ساده
  • Cross-platform (در سرورهای یونیکس و ویندوز کار می کند)
  • سازگار با وب سایت های وردپرسی

ویژگی های مثبت آپاچی

🔻ویژگی های منفی آپاچی

  • مشکلات عملکرد در وب سایت هایی با ترافیک سنگین
  • تنظیمات پیکربندی بیش از حد می تواند منجر به آسیب پذیری های امنیتی شود.

ویژگی های منفی آپاچی

مزایای استفاده از وب‌سرور آپاچی (Apache) چیست؟

از مزایای استفاده از وب‌سرور آپاچی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

🌀بارگیری و نصب آن رایگان است.

🌀سریع، قابل اعتماد و ایمن است.

🌀منبع باز است: هرکسی قادر به تنظیم کد، بهینه سازی آن و رفع خطاها و حفره‌های امنیتی می‌باشد.

🌀متناسب با همه نیازها: آپاچی می‌تواند هر دو محتوای استاتیک و پویا را ارائه دهد.

🌀آپاچی یک برنامه کاربردی ماژولار است: به این معنی که ساختار آن به توسعه‌دهندگان این امکان را ‌می‌دهد که که با اضافه کردن ماژول‌ها به برنامه اصلی ویژگی های مد نظرشان را پیاده سازی کنند تا بتوانند محیط را سفارش‌سازی کرده و وب‌سایت‌های روان و پویا ایجاد کنند.

🌀سازگار با cms مانند وردپرس، جوملا و …

مزایای استفاده از وب‌سرور آپاچی (Apache) چیست؟

کاربردهای وب‌سرور آپاچی

🔸یکی از کاربردهای استفاده از آپاچی توانایی آن در اداره همزمان چندین درخواست و مقادیر زیادی از ترافیک و انتقال داده با حداقل تنظیمات است. تنها عامل محدود کننده قابلیت‌های سخت‌افزاری خود سرور است.

شما می‌توانید ماژول‌های ناخواسته را برای سبک‌تر و کارآمدتر شدن اپاچی حذف کنید. استفاده از ماژول‌ها در آپاچی به‌منظور حفظ امنیت، ذخیره سازی، بازنویسی URL، تأیید اعتبار رمز عبور و… است. برخی از محبوب‌ترین آن‌ها می‌توان به پروتکل SSL، پشتیبانی از برنامه‌نویسی سرور جانبی (php) و پیکربندی load balancing برای کنترل مقادیر زیادی از ترافیک در آپاچی اشاره کرد.

🔸 از دیگر کاربردهای مهم آپاچی می‌توان به این امر اشاره کرد که زمانی‌که یک توسعه‌دهنده بخواهد از دیده شدن آدرس اصلی فایل‌های موجود در سرور و صفحات وب خود جلوگیری کند، از آپاچی استفاده می‌کند. توسعه‌دهنده به‌منظور حفظ امنیت و جلوگیری از دزیده‌شدن یا هک فایل‌های خود از پیوند مستقیم خودداری می‌کند.

به این صورت‌که با اعمال برخی تغییرات در پرونده، دستورات آن شاخه‌ را به سرور ارائه می‌دهد. برای مثال در هنگام وارد نمودن آدرس w3design.html آدرس فایل دیگری در شاخه خاصی به اجرا در آید.

کاربردهای وب‌سرور آپاچی

وب سرور Apache چگونه کار می کند؟

💠همه ما Apache را یک وب سرور می نامیم، آپاچی یک سرور فیزیکی نیست، بلکه یک نرم افزار است که بر روی سرور اجرا می شود. کار وب سرور آپاچی این است که بین یک سرور و مرورگر بازدید کننده وب سایت (فایرفاکس، گوگل کروم، سافاری، و غیره) ارتباط برقرار کند.

💠هنگامی که یک بازدید کننده می خواهد یک صفحه را مشاهده کند، مرورگر درخواست خود را به سرور ارسال می کند و آپاچی با تمام فایل های درخواست شده (متن، تصاویر و غیره) به آن پاسخ می دهد.

💠سرور و سرویس گیرنده از طریق پروتکل HTTP ارتباط برقرار می کنند و آپاچی مسئول برقراری ارتباط امن بین دو سیستم می باشد. وب سرور آپاچی قابل تنظیم است، زیرا ساختار مبتنی بر ماژول دارد.

💠ماژول ها اجازه می دهند که مدیران سرور ویژگی های مد نظرشان را پیاده سازی کنند. آپاچی دارای ماژول هایی برای امنیت، ذخیره سازی، بازنویسی URL، تأیید اعتبار رمز عبور و… است. امکان پیکربندی سرور از طریق یک فایل با نام .htaccess نیز وجود دارد  که یک فایل پیکربندی آپاچی است.

وب سرور Apache چگونه کار می کند؟

کاربردي‌ترين دليل استفاده از Apache

💥يکي از کاربردي‌ترين موارد مربوط به آپاچي براي برنامه نويسان استفاده از پرونده (فايل) htaccess. است.
برنامه نويس مي‌تواند با اعمال تغييراتي در اين پرونده که بر هر شاخه‌اي قابل اضافه شدن است ، دستورات ويژه آن شاخه را به سرور ارايه مي دهد.
💥براي نمونه اگر بخواهد که در صورت وارد کردن نشاني aa.html نام آن باقي بماند ولي در واقع پرونده main.php?page=bb اجرا شود به‌وسيله اين پرونده قادر به اعمال دستورش خواهد بود.
💥نقش استک LAMP را رسماً وب سرور Apache (آپاچي) ايفا مي کند. سرويس دهنده ي اچ‌تي‌تي‌پي آپاچي که اکثراً آن را آپاچي مي‌نامند، يک برنامه‌ي وب سرور است که نقش کليدي در توسعه دنياي وب ايفا مي‌کند و اکثر شرکت هاي هاستينگ از اين وب سرور براي ارائه خدمات ميزباني خود استفاده مي کنند.

کاربردي‌ترين دليل استفاده از Apache

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *