مسیر راهنما

مسیر راهنما (Breadcrumb) چیست و چرا برای سئو مهم است ؟

مسیر راهنما (Breadcrumb) چیست و چرا برای سئو مهم است ؟

🔻 مسیر راهنما (Breadcrumb) لینک های مسیریابی هستند که اغلب در پایین منو سایت های مختلف مخصوصا سایت های فروشگاهی مشاهده میکنید. این واژه از دو عبارت bread به معنای نان و crumbs به معنای خرده تشکیل شده که در نهایت breadcrumbs به معنای خرده نان یا نان ریزه است.

🔻واژه بردکرامب از یک داستان افسانه ای اروپایی (هانسل و گرتل) برداشت شده که در آن خواهر و برادری، در راه رفتن به جنگل، خرده های نان را در بین راه خانه تا مقصد ریخته تا بتوانند در زمان بازگشت از آنها به عنوان یک راهنمای مسیر استفاده کنند.

مسیر راهنما (Breadcrumb) چیست

🔻دقیقا مهم ترین استفاده و کاربرد بردکرامب نیز بحث مسیریابی در سایت است. در برخی از سایت های فروشگاهی بزرگ، دسته بندی ها و زیر دسته بندی های زیادی وجود دارد که کاربر ممکن است برای رسیدن به محصول هدف خود، نیاز باشد گاها بیشتر از 3 مسیر پیاپی را رد کند.

🔻البته بردکرامب با توجه به کمکی که به سئو سایت و علاوه بر آن، تجربه کاربری میکند، میتواند در سایت های وبلاگی و غیر فروشگاهی نیز استفاده شود.

🔻وب سایت هایی که بزرگ بوده و از تعداد صفحات بالایی برخوردار هستند نیاز دارند که با استفاده از یک راهنمای مسیر یا همان نشانه گذاری breadcrumbs صفحات مسیر طی شده را به کاربران خود نشان دهند. بدین ترتیب کاربران می توانند درک بهتری درباره محیطی که در آن قرار گرفته اند پیدا کنند.

Breadcrumb چیست

🔻 مسیر راهنما سایت باعث می شود تا بازدیدکنندگان بتوانند با سرعت بیشتری به صفحات داخلی تر و هدف خود از مراجعه به سایت دست پیدا کنند. همچنین استفاده از گزارش breadcrumbs صفحات یا راهنمای مسیر می توانند یک منبع عالی برای اطلاعات متنی صفحات فرود یا همان لندینگ پیج های یک وب سایت بسیار بزرگ و قدرتمند باشد.

🔻در نظر داشت باشید که از بردکرامب می توان در اپلیکیشن ها نیز استفاده نمود. معمولا آن دسته از برنامه های کاربردی که برای استفاده از آنها باید چندین مرحله را به ترتیب پشت سر بگذارید، از مسیر راهنما استفاده می کنند. معمولا در یک بردکرامب برای نشان دادن مسیر از علامت بزرگ تر از«<» به عنوان یک جداکنده استفاده می شود. این علامت در یک راهنمای مسیر سایت در واقع به کاربران نشان می دهد که صفحه ای که در آن قرار گرفته اند در کدام قسمت از سلسله مراتب صفحات یک وب سایت قرار گرفته است.

Breadcrumb چیست

🔰تاثیر بردکرامب بر سئو سایت چیست؟

breadcrumbs بر روی سئو سایت تاثیر مهمی دارد. با استفاده از نشانگر صفحات یا بردکرامپ ها ربات‌های جستجوگر گوگل بهتر قادر خواهند بود تا ساختار سایت و لینک‌های صفحات را شناسایی کنند.

همچنین وبسایت هایی که از بردکرامب استفاده می کنند در هنگام نمایش در نتایج جستجوی گوگل، جایگاه مطلب در ساختار سایت نیز برای کاربر قابل مشاهده خواهد بود و این امر باعث افزایش CTR یا نرخ کلیک سایت هبود سئوی وبسایت می شود.

همچنین استفاده از breadcrumbs باعث می شود که کاربر به راحتی بتواند موضوعات مرتبط با موضوع مورد علاقه خود را مشاهده کرده و بدین ترتیب نرخ پرش کاربران در سایت کاهش می یابد. کاهش نرخ پرش کاربر در سایت تاثیر مثبتی در سئوی سایت شما خواهد داشت.

تاثیر بردکرامب بر سئو سایت چیست؟

🔸برخی از مهم ترین ویژگی های بردکرامب که روی سئو سایت به شدت تاثیر می گذارند، به شرح ذیل است:

🔹صفحات دارای کلمات کلیدی نزدیک به هم را در یک دسته بندی قرار می دهند.
این موضوع به موتورهای جستجو کمک می کند تا بتوانند به شکل بهتری بفهمند که کدام یک از صفحات به یکدیگر لینک داده شده اند. این امر سبب می شود تا سئو پیج های قرار گرفته در یک دسته بندی و همچنین صفحات درونی شما بهبود پیدا کند.
🔹مسیر راهنما سایت ساختار لینک سازی داخلی وب سایت شما را بهبود می بخشند.
مطمئنا اگر در کنار لینک سازی متنی به صفحات مرتبط از راهنمای مسیر هم استفاده کنید، می توانید تاثیر بسیار مناسب تری را سئو خارجی مشاهده نمایید.
🔹می توانید برای توصیف راهنمای مسیر از اسکیماها استفاده کنید.
این کار باعث می شود که گوگل و دیگر موتورهای جستجو موجود بفهمند که چیزی که در حال بررسی آن هستند یک بردکرامب است. این امر سبب می شود تا مسیر سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) نیز نمایش داده شود. در نتیجه آن کاربران بیشتری می توانند در صفحات داخلی وب سایت شما حرکت کنند.

تاثیر بردکرامب بر سئو سایت چیست؟

🔰انواع مختلف مسیر راهنما Breadcrumb

احتمالا متوجه شده باشید که انواع مختلف مسیر راهنما وجود دارد. اینها سه مورد رایج هستند:

1. مسیر راهنما مبتنی بر سلسله مراتب

🔵بردکرامب بر اساس سلسله مراتب، رایج ترین نوع مسیر راهنماست. این مسیرها به خوبی چگونگی استفاده ما از سایت را نشان میدهند. مسیر راهنمایی مانند این به شما می گوید که شما در کجای ساختار سایت بوده و چند مرحله برای بازگشت به برگه اصلی وجود دارد. چیزی مانند: برگه اصلی > وبلاگ > دسته بندی > نام پست.

مسیر راهنما مبتنی بر سلسله مراتب

2. مسیر راهنما مبتنی بر ویژگی

🔵این نوع از مسیر راهنما برای وبسایت های فعال در حوزه تجارت الکترونیک مناسب است. چرا که در این حالت دسته بندی ها به یک صفحه خاص یا محصولات پرفروش لیست می شوند. این نوع از گزارش breadcrumbs در نتایج گوگل به بازدیدکنندگان کمک می کند تا ارتباط بین محصولات را درک کنند و یک رویکرد کامل متفاوت داشته باشند. راه اندازی مسیر راهنما سایت می تواند در این راستا کمک شایانی نماید تا کاربر دقیقا بداند چه مسیری را طی نموده است.برای مثال: برگه اصلی > دسته بندی محصولات > نوع > اندازه > رنگ.

مسیر راهنما مبتنی بر ویژگی

3. مسیر راهنما (بردکرامب) مبتنی بر تاریخ

🔵مسیر راهنما مبتنی بر تاریخ دقیقا همان آدرس هایی که کاربر دیده را نمایش می دهد؛ آنها بر اساس فعالیت هایی که کاربر در سایت انجام داده است مرتب می شوند. تصور کنید تاریخچه جستجوی اینترنتی شما یا وبگردی شماست؛ بنابراین می توانید چیزی شبیه به این داشته باشید: برگه اصلی > برگه قبلی > برگه کنونی. این نوع بردکرامب را مثل دکمه های بازگشت در مرورگر مد نظر داشته باشید. دقیقا مثل این دکمه ها به شما مسیرهای قبلی و بعدی را در لحظه ارائه می کنند.

مسیر راهنما (بردکرامب) مبتنی بر تاریخ

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *