دامین آتوریتی

دامین آتوریتی (Domain Authority)

دامین آتوریتی

✅ دامین آتوریتی، Domain Authority یا به‌ اختصار DA یکی از پارامترهایی است که توسط شرکت ماز برای تحلیل و آنالیز سایت‌ها ارائه‌شده است در واقع معیاری برای بررسی قدرت و اعتبار دامنه یک سایت محسوب می‌شود. این پارامتر به‌صورت عددی بین ۱ تا ۱۰۰ نمایش داده می‌شود. این عدد هرچقدر بزرگ‌تر باشد، بیانگر اعتبار و ارزش بالاتر سایت نزد گوگل و سایر موتورهای جستجو خواهد بود.

✅به‌طورکلی سایتی که اعتبار صفحه بالاتری دارد در مقایسه با رقبای خود می‌تواند جایگاه بهتری در صفحه نتایج جستجو کسب کند. ولی این نکته مهم را نیز به یاد داشته باشید که داشتن اعتبار دامنه بالاتر بیانگر سئوی بهتر نیست.

دامین آتوریتی چیست

دامین آتوریتی را می توان بر اساس موارد زیر محاسبه کرد:

🔸ارزیابی دامنه های لینک شده به سایت

🔸تعداد کل بک لینک ها

🔸موز رنک

Domain Authority که به معنای قدرت دامنه می باشد از فاکتورهای غیر رسمی سئو به حساب می آید که در رتبه سایت نقش مهمی دارد.

✅امتیاز دامین آتوریتی چگونه محاسبه می شود؟

دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه هر سایت بر اساس یک فرمول لگاریتمی است که خروجی آن از 1 تا 100 می باشد. عوامل تاثیر گذار بر عدد خروجی این فرمول، MozRank، MozTrust و عوامل بسیار دیگری هستند که در حال حاضر ناشناخته اند. خاصیت لگاریتمی بودن این فرمول موجب می شود که افزایش آن در مقادیر پایین بسیار راحتر باشد. به عنوان مثال افزایش دامین اتوریتی از 10 به 20 بسیار راحت تر از 80 به 90 می باشد.

امتیاز دامین آتوریتی چگونه محاسبه می شود؟

✅چرا باید درباره اعتبار دامنه سایت اطلاعات کافی کسب کنید؟

این سوال را از افراد علاقه مند زیادی در این حوزه پرسیدیم و جوابی که از بیشتر آن ها گرفتیم، به طور عجیبی یکسان بود! از آن جایی که رتبه دهی به سایت ها توسط الگوریتم های گوگل انجام میشود، معیارهای نمره دهی شرکت های دیگر نمیتواند به ما در پیش بینی جایگاه سایت کمکی کند. اگر بخواهیم به طور کامل تری جواب دهیم، دلایل زیر میتواند به طور کامل شما را متقاعد کنند که به DA سایت خود توجه چند برابری بدهید:

🔻دلیل شماره 1: وقتی از دامین آتوریتی صحبت میکنیم، منظور ما این نیست که هر سایتی نمره بیشتری بگیرد، رتبه بالاتری هم در نتایج جستجو دارد. بلکه این معیار تنها مانند یک قطب نما راه درست را به ما نشان میدهد؛ یعنی اگر سایت شما با قوانین الگوریتم های گوگل هماهنگ باشد، DA شما به عدد 100 نزدیک تر خواهد بود. پس قطب نمای شرکت moz میتواند مانند قطب نمای گوگل عمل کند.

🔻دلیل شماره 2: یکی دیگر از مزایای سنجش اعتبار سایت این است که وقتی بدانید سایت شما از نگاه یک منبع معتبر (مانند MOZ) چه امتیازی گرفته، نسبت به کیفیت واقعی سایت خود اطلاعات معتبری دریافت میکنید؛ در نتیجه میتوانید نقاط ضعف سایت خود را شناسایی و با استراتژی و برنامه ریزی، بازدید کنندگان بیشتری را روانه سایت خود کنید.

🔻دلیل شماره 3: دامین آتوریتی در مقایسه بین سایت ها به شدت به کمک شما می‌آید. به عنوان مثال اگر بخواهید سایت های رقیب را شناسایی کنید و یکی از آن ها را به عنوان الگو انتخاب کنید، سایتی که DA بالاتری دارد، منبع خوبی برای الهام و الگو برداری برای سایت شما خواهد بود. ولی در نبود چنین چیزی، شما تنها به اطلاعات خودتان اکتفا میکنید و یک اشتباه کوچک میتواند ضربه سنگینی به استراتژی سئو سایت شما وارد کند.

چرا باید درباره دامین آتوریتی اطلاعات کافی کسب کنید؟

✅عوال تاثیرگذار در دامین آتوریتی چیست؟ یا DA چطور محاسبه میشود؟

🔹حالا بیایید فرض کنیم که اعتبار دامنه سایت شما پایین است و میخواهید دست به کار شوید و این عدد را زیاد کنید. اولین چیزی که به ذهنتان میرسد این است که شرکت ماز چه مواردی را در تعیین ارزش دامنه تاثیر میدهد؟

🔹بک لینک ها مهم ترین فاکتور در تعیین DA هستند. ولی منظور ما این نیست که بدون هیچ تحقیقی شروع به گرفتن لینک های زیاد و بی کیفیت کنید. در واقع به جای اینکه به کمیت و تعداد لینک های ورودی به سایت خود فکر کنید، به معتبر بودن آن ها از نگاه گوگل فکر کنید. یک لینک زمانی از دید گوگل قابل اعتماد و مطمئن است که از دامنه هایی با عمر و اعتبار بالا که اسپم اسکور پایینی هم دارند گرفته شده باشد.

علاوه بر لینک سازی، معیارهای دیگری هم در تعیین اعتبار سایت نقش دارند. مثلاً:

  • سایت شما از شبکه های اجتماعی، سیگنال های قوی و مثبتی دریافت کند
  • عمر دامنه شما هر چه بیشتر باشد، شانس بیشتری برای DA بالا دارید
  • مردم به برند شما در فضای آنلاین اشاره کرده باشند
  • کاربران زیادی نام کسب و کار شما را جستجو کنند

✅تکنیک های افزایش دامین آتوریتی

  • از نظر فنی سئو سایت خود مطمئن شوید که دارای موقعیت خوبی می باشد
  • محتوایی تولید کنید که قابلیت لینک پذیری داشته باشد
  • لینک داخلی خوبی را بسازید
  • بک لینک های مضر را حذف کنید
  • صبور باشید

تکنیک های افزایش دامین آتوریتی

✅تعریف فنی دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه

🔹دامین آتوریتی بر اساس داده های جمع آوری و ایندکس شده Mozscape که ربات پایشگر Moz می باشد محاسبه می گردد. به علاوه پارامترهای تعداد لینک ها، MozRank، MozTrust و تقریبا 40 پارامتر دیگر در محاسبه آن دخیلند. در محاسبه دامین اتوریتی از یک مدل هوش مصنوعی استفاده می شود تا بهترین الگوریتمی که داده های Mozscape را به رتبه سایت ها در نتایج جستجو ربط می دهد را بیابد.

🔹در حالی که MozRank میزان محبوبیت لینک ها و تعداد لینک ها, تعداد دامنه هایی که به سایت شما لینک داده اند را بیان می کند، دامین آتوریتی و پیج آتوریتی، میزان قابلیت گرفتن رتبه توسط سایت شما را نشان می دهند.

🔹از آنجا که دامین آتوریتی بر اساس یک مدل هوش مصنوعی محاسبه می گردد، در اغلب مواقع و با انتشار یک نسخه جدید از Mozscape، امتیاز سایت ها معمولا دچار نوسان می گردد. به همین دلیل در ذهن داشته باشید که از دامین آتوریتی در مقایسه نسبی سایت ها با یکدیگر استفاده کنید، و این عدد نمی تواند بیانگر مقدار مطلق تلاش های شما در سئو سایتتان باشد. به عبارت دیگر انتظار نداشته باشید که با ارتقا سئو سایت، این عدد نیز همواره افزایش یابد.

تعریف فنی دامین آتوریتی یا اعتبار دامنه

✅مزایای Domain Authority (5 مزایای مهم اعتبار دامنه)

🔹دامین آتوریتی برای شما و وبسایت شما سودمند است. جذاب ترین فواید اعتبار دامنه این است که رتبه های بالایی را برای شما به ارمغان می آورد. بعضی دیگر از مزایای دامین آتوریتی در بهینه سازی موتور جستجو موارد زیر است:

🔹موقعیت سایت شما در SERP افزایش می یابد.

🔹پست مهمان و نظرات زیادی را جذب خواهید کرد.

🔹تبلیغ کنندگان زیادی در مقیاس های بزرگ جذب سایت شما می شوند.

🔹می توانید پست های اسپانسری جذب کنید.

🔹فروش شما افزایش خواهد یافت.

🔹دامین آتوریتی یکی از مهمترین جنبه های سئو در زمانی است رقابت شما در سطوح بالایی انجام می شود. اگر واقعاً می خواهید در موتورهای جستجو رتبه های بالاتری کسب کنید، زمان آن فرا رسیده است که برای افزایش اعتبار دامنه تلاش کنید. با اهمیت دادن به دامین آتوریتی، مزایای زیادی خواهید داشت. بنابراین، برای بدست آوردن رتبه و ترافیک بالاتر، روی وبسایت و اعتبار دامنه خود کار کنید.

مزایای Domain Authority (5 مزایای مهم اعتبار دامنه)

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *