خطای 404

خطای 404 چیست؟

خطای 404

به طور کلی برای نمایش صفحات وب‌سایت، مرورگر عناصر مختلف را از سرور درخواست می‌کند و آن را به کاربر نمایش می‌دهد. اگر مرورگر فایلی را از سرور بخواهد ولی آن فایل در سرور موجود نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟! در این زمان خطای 404 یا not found ایجاد می‌شود.

درواقع به طور کلی خطای 404 زمانی نمایش داده می‌شود که صفحه‌ی مورد نظر شما در سرور پیدا نشود. بخواهیم کمی تخصصی‌تر به موضوع نگاه کنیم 404 یک کد وضعیت در پروتکل Http‌ است و از رده خطاهای 4xx در سرچ کنسول محسوب می‌شود.نمایش این خطا در مرورگر با عناوین مختلف از جمله 404page not found، 404 Http error، page can not be found و…. نمایش داده می‌شود. البته ممکن است طراح قالب وب‌سایت شما یک صفحه اختصاصی برای نمایش این خطا در سایت قرار داده باشد که پیغام‌ و تصاویر خاصی را نمایش دهد.

خطای 404 چیست؟

علت بروز خطای 404

۱- خطای کاربر: این یک خطای سمت کاربر است و علت اصلی آن می‌تواند به این دلیل باشد که کاربر آدرس صفحه‌ای را بخاطر اشتباه تایپی به صورت نادرست وارد کرده باشد. در واقع کاربر به دنبال آدرسی است که در این وب‌سایت وجود ندارد. در این زمان این خطا به او نمایش داده می‌شود.

۲- تغییر نشانی صفحات: اگر آدرس و url صفحه‌ای را که قبلاً در وب‌سایت خود داشته‌اید، تغییر دهید احتمال مشاهده این خطا افزایش می‌یابد. برای مثال ما یک صفحه‌ای برای خدمات سئو با آدرس w3design.ir/seo‌ ایجاد کرده‌ایم اما بعد از مدتی به هر دلیلی آن را به آدرس w3design.ir/seo-services تغییر می‌دهیم. در این صورت کاربرانی که به آدرس اول مراجعه می‌کنند با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوند.

۳- حذف صفحات: اگر مقاله یا برگه‌ای در وب‌سایت شما وجود داشته و اکنون شما اقدام به حذف آن کنید کاربران با مراجعه به آدرس قبلی با این خطا مواجه می‌شوند.

علت بروز ارور 404

 

تاثیر ارور 404 روی سئو سایت

زمانیکه وب سایت شما دارای ارور 404 باشد، در دید گوگل و سایر موتورهای جستجو این است که به سایت خود اهمیت نداده اید و در نهایت تاثیر منفی بر روی وب سایت شما خواهد گذاشت. با این وجود اعتبار شما در گوگل کاهش خواهد یافت و با افت رنکینگ روبرو خواهید شد. از این رو اگر سایت شما دارای صفحات 404 زیادی می باشد، گوگل جایگاه مطالب اصلی شما را جابجا خواهد کرد و یا حتی ایندکس کردن آنها را متوقف می کند.با این وجود این ممکن است منجر به کاهش قابل توجهی از تعداد بازدید کنندگان وب سایت شما شود که در نهایت اگر تعداد لینک های بی اعتبار و لندینگ پیج های شما زیاد باشد، بازدید کننده، اعتمادش را نسبت به سایت شما از دست خواهد داد و در طول بلند مدت کاربران زیادی سایت شما را بی اعتبار می خوانند.

تاثیر ارور 404 روی سئو سایت

 

چگونه خطای 404 را برطرف کنیم؟

اگر شما ادمین سایت هستید و قصد رفع خطای 404 را دارید موارد زیر را رعایت کنید:

چگونه خطای 404 را برطرف کنیم؟

۱- ایجاد ریدایرکت

صفحاتی که در سایت شما حذف شده‌اند یا تغییر آدرس داده شده‌اند باید به صفحات مرتبط یا صفحه‌ی تغییر یافته ریدایرکت شوند. در مثال بالا باید صفحه‌ی seo-services به صفحه‌ی seo ریدایرکت ۳۰۱ شود تا کاربر این خطا را مشاهده نکند.

۲- رفع لینک های شکسته

لینک‌هایی در صفحات وب‌سایت شما وجود دارند که به آدرسی اشتباه لینک می‌دهند یا اینکه به آدرسی لینک می‌دهند که دیگر در سایت موجود نیست. بهتر است با ابزارهایی مثل وب‌سایت brokenlinkcheck.com این پیوندها را بیابید و آنها را اصلاح کنید.

رفع لینک های شکسته

۳- بازنگری تصاویر

اگر تصاویری در وب‌سایت قرار داده و بعدها از طریق بخش رسانه‌ها یا سرور آن را حذف کنید با این خطا رو رو خواهید شد. چون در صفحه‌ی مطلب، تصویری فراخوانی می‌شود که در سرور موجود نیست. برای رفع آن کافیست به صفحه‌‌ای که این تصویر فراخوانی می‌شود مراجعه کرده و بخش تصویر قبلی را حذف و تصویر جدیدی آپلود کنید.

۴- تغییر فرمت پیوند یکتا

اگر دامنه‌ی وب‌سایت خود را به طور کلی به آدرس جدیدی ریدایرکت کرده باشید احتمالاً در صفحات داخلی سایت به این خطا برخواهید خورد. به بخش تنظیمات پیوند یکتا در سایت خود مراجعه کنید و یکبار فرمت پیوند یکتا را تغییر دهید، ذخیره کنید و سپس به حالت قبل یا دلخواه خود برگردانید.
برای مثال یکبار پیوندهای یکتا را روی گزینه‌ی عددی بگذارید و ذخیره کنید. سپس آن را روی نام نوشته قرار دهید و ذخیره نمایید.

نکته: اگر افزونه‌ یا قالب جدیدی نصب کرده‌اید و با این خطا روبرو می‌شوید هم اقدام مرحله ۴ را یکبار انجام دهید.

تغییر فرمت پیوند یکتا

۵- ایجاد صفحه‌ی ۴۰۴

بهتر است در قالب وب‌سایت شما یک صفحه‌ی نمایش خطای 404 ایجاد شده باشد و در آن به کاربر پیغام دهید آدرس جستجو شده در این سایت وجود ندارد. در این صفحه قرار دادن بخش مطالب پیشنهادی و باکس جستجو موجب کاهش احتمال خروج کاربر از سایت خواهد شد.گرچه این مورد یک راه‌حل نیست اما مانع افزایش نرخ bounce rate می‌شود.

ایجاد صفحه‌ی ۴۰۴

 

به عنوان بازدیدکننده‌ی سایت چگونه ارور 404 را رفع کنیم؟

اگر حین مشاهده‌ی یک وب‌سایت با این خطا روبرو شده باشید برای مقابله با آن به ترتیب کارهای زیر را انجام دهید تا شاید بتوانید صفحه‌ی مورد نظر  خود را بیابید:

به عنوان بازدیدکننده‌ی سایت چگونه ارور 404 را رفع کنیم؟

  • ابتدا با زدن کلید ctrl + f5 صفحه‌ را رفرش کنید.
  • به نوشتار آدرس توجه کنید شاید آدرس را به دلیل اشتباه تایپی اشتباه وارد کرده باشید. برای مثال ‌در این آدرس w3design.ir/google-search-console نوشته باشید search-consule.
  • بخشی از آدرس را پاک کنید تا به ریشه‌ی دایرکتوری برسید برای مثال در این آدرس w3design.ir/training/seo بخش آخر را پاک کرده و به w3design.ir/training برسید شاید مطلب مورد نظر خود را بیابید.
  • اگر آخرین بخش url‌، آدرس مشخصی است آن عبارت را ترجمه و در بخش جستجو سایت سرچ کنید برای نمونه در آدرس مثال قبل سئو یا seo‌ را جستجو کنید.
  • این آدرس را در موتور جستجو سرچ کنید.

اگر با انجام تمام موارد بالا به نتیجه ای نرسید احتمالاً این صفحه از سایت مدنظر شما حذف شده یا اینکه شما آدرس نادرستی در اختیار دارید. بهتر است به پشتیبان وب‌سایت پیغام دهید.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *