پهنای باند

پهنای باند چیست؟

پهنای باند

به طور معمول منظور از پهنای باند در یک سرویس میزبانی یا سرور به میزان حجمی است که سایت یا هاست شما در یک ماه می تواند مصرف کند. منظور از میزان حجم مصرفی در اینجا چیزی به فضای ذخیره سازی و … می باشد. درحقیقتband  width  چیزی شبیه به حجم قابل مصرف اینترنت توسط شما می باشد.

مجموع ترافیک ورودی و خروجی که به صورت ماهانه در سرویس شما مصرف می شود را band width هاست می گویند فرض کنید که band width هاست شما 50 گیگابایت باشد و قصد دارید یک فایل 1 گیگابایتی را بر روی هاست خود آپلود کنید.

با آپلود این فایل 1 گیگابایتی در حقیقت 1 گیگابایت از حجم شما کاسته می شود و به همین ترتیب در مواردی مثل بازدیدکنندگان ورودی به سایت ، ارسال و دریافت ایمیل ، آپلود و دانلود و … موارد مصرف کننده پهنای باند هستند.

پهنای باند چیست

با این تعریف می توان دریافت که band width مربوط به اینترنت است و هر چقدر که مصرف داشته باشید از آن کاسته می شود و باید توجه داشت میزان مصرف آن به صورت ماهانه صفر می شود.

در مورد شاخص تاثير band width يك سايت بر روی عملكرد آن ميتوان گفت كه هر چه این شاخص كمتر باشد سرعت لود شدن سايت شما براي كاربرانی كه از سايت بازديد مي كنند كمتر مي شود. اگر هم تعداد كاربران زيادی داريد شايد بعضی ها مجبور شوند كه دوباره به بارگزاری سايت مشغول شوند. به هر حال اگر band width شما از ميزان مجاز خریداری شده در ماه بيشتر شد بايد تا پايان ماه صبر كنيد تا پهنای باند شما از اول شارژ شود و یا درخواست خود بابت خرید آن مازاد را به شرکت میزبان خود اطلاع دهید.

پهنای باند سایت چیست

عوامل موثر در مصرف band width

به طور کل موارد متعددی می تواند بر روی مصرف band width سایت شما تاثیرگذار باشند اما این تاثیر چندان قابل توجه نیست مگر اینکه ترافیک و تعداد بازدید کنندگان ورودی به سایت شما رشد چشمگیری داشته باشد و باعث مصرف بیشتری شوند. همچنین حجم سایت شما می تواند تاثیر زیادی بر روی آن داشته باشد.

هر چه حجم سایت شما بیشتر باشد ، با ورود هر کاربر به سایت شما باید اطلاعات و داده های سایت شما برای کاربر دانلود و بارگذاری شود که این حجم مصرف شده از band width کم می شود. همچنین آپلود و دانلود های FTP نیز از مواردی می باشد که می تواند بر روی افزایش مصرف آن سرویس تاثیر گذار باشد.

بررسی مصرف band width هاست

در کنترل پنل cpanel با ورود به کنترل پنل ، در صفحه اصلی شما می توانید از طریق قسمت مدیریت آسان یا همان Statistics از طریق گزینه Bandwidth میزان حجم پهنای باند و میزان پهنای باند مصرف شده سایت و هاست خود را مشاهده کنید.

علامت ∞ به معنای نامحدود بودن band width سرویس است.

در کنترل پنل Directadmin نیز شما با ورود به کنترل پنل در صفحه اصلی از طریق قسمت Your Account و گزینه Bandwidth ، میزان حجم پهنای باند ( Max ) و میزان پهنای باند مصرف شده ( Used ) را مشاهده کنید.

بررسی مصرف پهنای باند هاست

پهنای باند هاست تمام شود چه می شود؟

در صورتی که band width سرویس شما به اتمام برسد سایت شما دیگر در دسترس نخواهد بود و با خطا Bandwidth Limit Exceeded مواجه می شوید. شما به راحتی با ارتباط با پشتیبان سرویس خود می توانید درخواست افزایش پهنای باند دهید و ممکن است متحمل هزینه ای نیز شوید.band width به صورت ماهانه و در اول هر ماه میلادی صفر یا ریست می شود.در سرویس های میزبانی شرکت پرداز IT پهنای باند برای مصرف های معمول به صورت نامحدود می باشد.

محاسبه مصرف پهنای باند سایت

در صورتی که می خواهید هاست تهیه کنید و از میزان مصرف band width سایت خود اطلاع ندارید می توانید به طور تقریبی حجم مصرفی خود را تخمین بزنید می توانید با ابراز های آنلاین حجم سایت خود را به دست آورید و یک عدد تقریبی از تعداد بازدید کنندگان سایت خود در ماه نیز به دست آورید حال این دو عدد به دست آمده را ضرب کنید تا نتیجه آن میزان مصرف پهنای باند سایت شما به طور تقریبی در یک ماه باشد.

در حالت کلی تخمین band width پهنای باند مورد نیاز سایت دشوار است. اما بر خلاف فضای هاست که تنها به اندازه‌ی سایت بستگی داشت band width به دو عامل اصلی بستگی دارد: اندازه‌ي سایت و میزان بازدید مورد انتظار. سایتی که اجازه‌ي دانلود و آپلود فایل می‌دهد احتیاج به پهنای باند زیادی دارد و اگر بازدیدکننده‌ی زیادی دارد معمولاً راهی به جز تهیه‌ی یک هاست اختصاصی با هزینه‌ی به مراتب بیش‌تر ولی بدون نگرانی از پهنای باند و فضا ندارد.

محاسبه پهنای باند

اگر برای محاسبه‌ي band width اصرار دارید می‌توانید اندازه‌ی متوسط هر صفحه‌ی سایت‌تان را تخمین بزنید. فرض کنیم هر صفحه ۱۰۰ کیلو بایت باشد و در روز میانگین ۱۰۰۰ نفر بازدیدکننده دارید که هر کدام میانگین ۵ صفحه از سایت‌تان را می‌بینند. ترافیک مصرفی در روز سایت شما ۱۰۰×۱۰۰۰×۵ کیلوبایت یا ۵۰۰ مگابایت و در ماه ۱۵ گیگابایت خواهد بود. شرکت‌ها band width ماهانه هر بسته را در مشخصات اصلی آن نمایش می‌دهند. در انتخاب بسته‌هایی که با قول پهنای باند نامحدود ارایه می‌شوند به شرایط خدمات و توافق‌نامه سطح خدمات توجه کنید. به هر حال در مورد band width همیشه زیادتر بهتر است، مگر وقتی که قضیه بودار باشد.

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *