RSS

RSS چیست؟ چگونه تولید می شود و چه کاربردی دارد ؟

RSS چیست؟ چگونه تولید می شود و چه کاربردی دارد ؟

🔸RSS مخفف REALLY SIMPLE SYNDICATION میباشد. از نگاه حرفه ای تر RDF SITE SUMMARY نیز می نامند.RSS این امکان را به کاربران میدهد تا به آخرین اخبار و مطالب مورد علاقه ی خود در سایت های مد نظر ، دسترسی پیدا کند بدون اینکه بخواهد سایت ها را زیر و رو کند و وقت خود را صرف اینکار کند.

RSS چیست؟

🔸RSS دائماً سایت را رصد می کند و جدیدترین بروزرسانی ها را به کاربر گزارش می دهد. امروزه اکثر سایت ها به این تکنولوژی مجهز هستند. شما میتوانید کامپیوتر خود را تنظیم کنید تا بتواند به طور خودكار و در زمان‌ های دلخواه با این سایت‌ها تماس گرفته و جدیدترین خبرها و اطلاعات را کسب و به شما اطلاع دهد. پس تنها با چند کلیک و در یکجا میتوانید اخبار و اطلاعات جدید را مشاهده کنید.به همین جهت کاملا مشخص است که هم وقت و هم انرژی خود را کمتر مصرف خواهید کرد.

🔸یک سند RSS ؛ خوراک، خوراک وب یا کانال نیز نامیده میشود. خوراک خوان یا جمع‌کننده ، این اخبار و اسناد را جمع آوری میکند و به کاربر نمایش می دهد.

🔸اکثر سایت ها از RSS استفاده می کنند تا اطلاعاتی را که اغلب به روز می شوند ، از جمله مطالب وبلاگ ، اخبار یا قسمت های سریال های صوتی و تصویری ، به دست کاربران برساند.

🔸RSS شامل متن کامل یا خلاصه و ابر داده مانند تاریخ انتشار و نام نویسنده است. همچنین نرم افزار آن را می توان در یک وب سایت فعالسازی کرد و یا روی رایانه شخصی خود یا روی تلفن همراه نصب کرد.

RSS چیست؟

طرز کار RSS

🔹هر سایت می‌تواند یک فید RSS یا چندین فید با موضوعات مختلف داشته باشد. این فیدهای RSS در واقع فایل‌های متنی ساده با فرمت XML هستند که پس از ارسال به دایرکتوری‌ها، سرویس‌ها یا پلتفرم‌های RSS این اجازه را به مشترک می‌دهند تا در فاصله زمانی بسیار کوتاه پس از هر به‌روزرسانی، محتوای آن‌ها را دریافت و مشاهده کند.

🔹RSS اطلاعات بسیار ابتدایی و ساده‌ای را فراهم می‌کند که در قالب یک فهرست از جدیدترین به قدیمی‌ترین مرتب شده است. معمولاً هر آیتم در این فهرست دربردارنده یک عنوان ساده با یک توضیح به همراه یک لینک به مطلب مورد نظر است. گاهی این توضیح حاوی همه اطلاعات لازم است (مثلاً کل محتوای پست وبلاگ) و گاهی تنها خلاصه‌ای از محتوای آن ارائه می‌شود.

🔹اطلاعات RSS در یک فایل شبیه به یک صفحه وب قرار می‌گیرد؛ اما محتوای این صفحه به شکل کد و به زبان کامپیوتری XML نوشته شده و لذا مانند صفحات معمولی قابل خواندن و استفاده نخواهد بود؛ بنابراین برای استفاده از RSS به ابزار مخصوصی نیاز خواهید داشت که به آن RSS خوان (RSS Reader) یا گردآورنده (RSS (RSS Aggregator می‌گوییم.

طرز کار RSS

RDF SITE SUMMARY چگونه تولید می‌شود؟

🔻فرمت خاص XML که RSS وب‌سایت یا وبلاگ را می‌سازد به دو روش خودکار یا دستی تولید می‌شود.
مدیریت اکثریت قریب به اتفاق وب سایت‌های بزرگ و وبلاگ‌ها از طریق سیستم‌ها یا نرم افزارهای مدیریت محتوا (CMS) انجام می‌گیرد؛ به این ترتیب که نویسنده‌ها با استفاده از این برنامه‌ها مطالب مورد نظر خود را وارد کرده و با فشردن دکمه انتشار، کدهای لازم برای ایجاد صفحه یا بخش مورد نظر ایجاد می‌شود. معمولاً در همین حین، فایل XML فید RSS وب‌سایت نیز با افزودن آیتم‌های جدیدی که به پست جدید اشاره دارند و حذف موارد قدیمی‌تر به روز می‌شود. اغلب پلتفرم‌های وبلاگ نویسی، مانند بلاگر نیز به طور خودکار و بدون نیاز به دخالت کاربر فید RSS را تولید و به روز می‌کنند.

🔻از طرف دیگر، در برخی از وب‌سایت‌هایی که به صورت کاملاً سفارشی با استفاده از ابزارهایی مانند Dreamweaver یا ویرایشگرهای متنی ساخته و پرداخته می‌شوند امکان تولید خودکار RDF SITE SUMMARY تعبیه نمی‌شود. در این حالت، نویسنده یا مدیر سایت باید فایل‌های XML را به صورت دستی به روز کند یا اینکه از ابزارها و سرویس‌هایی استفاده کند که به صورت دوره‌ای وب‌سایت را بررسی کرده و تغییرات ایجاد شده را شناسایی می‌کنند.

RDF SITE SUMMARY چگونه تولید می‌شود؟

کاربردهای RSS

🔰علاوه بر آگاهی از عناوین جدید و آخرین به‌روزرسانی‌های وب‌سایت‌های مورد علاقه خود می‌توانید با مقاصد و اهداف دیگری نیز از RSS استفاده کنید. در این راستا دقت داشته باشید که گاهی همه اطلاعات لازم در عناوین و توضیحات RDF SITE SUMMARY وجود دارد و حتی به وجود یک صفحه مستقل برای آیتمی که در فهرست قرار می‌گیرد نیازی نیست.
از جمله برخی از سایر کاربردهای RSS می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
• اطلاع رسانی نسبت به عرضه محصولات جدید در فروشگاه؛
• اطلاع رسانی نسبت به انتشار خبرنامه‌های جدید، از جمله خبرنامه‌های ایمیلی؛
• هشدارهای مربوط به آب و هوا و سایر تغییرات مهم یا اضطراری؛
• اطلاع رسانی درباره اضافه شدن اطلاعات جدید به بانک اطلاعاتی یا یک عضو تازه به یک گروه.

کاربردهای RSS

مزایای استفاده از RDF SITE SUMMARY چیست؟

💠به کاربران این امکان را می‌دهد که بتوانند مدام از آخرین آپدیت سایت های مورد نیاز و مورد علاقه خود خبردار شوند و با کمک rss خوان‌ مطالب جدید سایت را دنبال کنند بدون اینکه مدام به سایت ها سر بزنند.

💠اگر شما ادمین سایت هستید ، محتوای شما را قابل حمل می‌سازد و کاربران می‌توانند برای خواندن آفلاین مقاله هم آن را داشته باشند.

💠اگر شما ادمین سایت هستید ، استفاده کاربران از RSSباعث می‌شود که مقالات شما در شبکه‌های اجتماعی بیشتر منتشر شود.

💠در وقت و انرژی شما صرفه جویی موثری خواهد داشت.

💠میتوانید برای پیدا کردن اخبار یا اطلاعات جدید سایت های بیشتری را در نظر بگیرید و مورد مطالعه قرار دهید.

مزایای استفاده از RDF SITE SUMMARY چیست؟

چطور مشترک یک فید RSS شویم؟

⭕️فرض را بر این بگیریم که به ده سایت علاقه دارید و می‌خواهید همیشه و هر روز در جریان آخرین مطالب و اخبار آن‌ها قرار داشته باشید. در حالت عادی به امید مشاهده یک مطلب تازه به سایت اول مراجعه می‌کنید، اما از آخرین باری که به آن سرزده‌اید چیز جدیدی منتشر نشده و بنابراین باید بعداً به این وب‌سایت مراجعه کنید و آن‌قدر این روند را ادامه بدهید تا صاحب آن وب‌سایت، سایتش را به روز کند. طبیعتاً چنین کاری چه برای یک سایت و چه برای ده سایت، خسته کننده، وقت‌گیر و ناکارآمد است؛ بنابراین به جای اینکه وقت خود را این‌طور هدر بدهید می‌توانید از موضوع این مطلب، یعنی RSS کمک بگیرید؛ به این ترتیب:

1. ابتدا وارد سایتی بشوید که می‌خواهید در جریان آخرین به‌روزرسانی‌های آن قرار داشته باشید؛
2. آیکن RSS (معمولاً به رنگ نارنجی) یا لینک اشتراک در RSS را پیدا و روی آن کلیک کنید؛
3. معمولاً با کلیک بر روی آیکن یا لینک اشتراک RSS آدرس فید RSS سایت در اختیار شما قرار می‌گیرد. البته اغلب وب‌سایت‌هایی که موضوعات گوناگونی را پوشش می‌دهند برای هر موضوع یک فید جداگانه دارند که می‌توانید متناسب با علایق خود فیدهای موضوعات مورد نظرتان را انتخاب کنید. در این مرحله باید آدرس یا آدرس‌های فید یا فیدهای RSS مورد علاقه خود را کپی کنید؛
4. آدرس‌هایی که کپی کرده‌اید را در RSS خوان مورد علاقه خود وارد کنید. حالا شما مشترک آن فیدهای RSS شده‌اید و هر زمان که بخواهید با مراجعه به RSS خوان می‌توانید همه آن‌ها را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که بسیاری از RSS خوان‌ها فعال‌سازی اشتراک در فیدهای RSS مختلف و معمولاً متناسب با اطلاعاتی که از شما گرفته‌اند را نیز پیشنهاد می‌دهند که می‌تواند یک قابلیت کاربردی و مفید به شمار بیاید.

چطور مشترک یک فید RSS شویم؟

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *