featured snippets

featured snippet گوگل چیست؟

featured snippet

درواقع featured snippet یا پاسخ ویژه گوگل، نتایج جستجوی انتخاب شده‌ای هستند که در بالای نتایج ارگانیک و زیر تبلیغات ظاهر می‌شوند. آن‌ها شامل یک متن توصیفی هستند که به اعتقاد گوگل به کاربران کمک می‌کند با سهولت بیشتری آنچه را که می‌خواهند کشف کنند. featured snippet معمولاً بدون نیاز به کلیک کاربر در وب‌سایت، مستقیماً به جستجو در SERP می‌پردازد. همچنین ممکن است شنیده باشید که featured snippet به عنوان «موقعیت صفر» نیز نامیده می‌شود زیرا آن‌ها در بالای اولین موقعیت ارگانیک ظاهر می‌شوند. همچنین گاهی اوقات به آن‌ها «جعبه پاسخ» نیز می‌گویند، زیرا اطلاعات در داخل یک جعبه نمایش داده می‌شود.(البته فیچر اسنیپت و ریچ اسنیپت شباهت زیادی به هم دارند و عده زیادی این دو را با هم اشتباه میگیرند. توصیه میکنیم برای فهم کامل این دو مفهوم، مقاله ریچ اسنیپت را هم نگاه کنید.)

featured snippet چیست؟

انواع featured snippet در گوگل

  • پاراگراف: یکی از متداول‌ترین انواع featured snippet که همه ما می‌شناسیم و دوستش داریم، پاراگراف اسنیپت‌ها هستند. این نوع از پاسخ ویژه گوگل، شامل توضیح مختصری از یک محتوا در قالب یک پارگراف می­باشند و معمولاً هنگامی نشان داده می‌شوند که کاربر سوالی را جستجو کرده باشد. پاراگراف حاوی اطلاعاتی است که گوگل سعی در پاسخ به این سوالات دارد.
  • لیست: lists featured snippet مانند اسنیپت پاراگراف، سعی در ارائه پاسخ به یک سوال دارند. تفاوت این دو با یکدیگر در این است که؛ featured snippet لیست پاسخ جستجوها را به جای پاراگراف در قالب یک لیست خلاصه قرار می‌دهد. در این نوع اغلب مراحلی ذکر شده است که نحوه انجام کار مانند دستور العمل‌ها را توضیح می‌دهد.
  • جدول: یک table featured snippet، اطلاعات را به شکل ساختار یافته‌ای به اشتراک می‌گذارد که خواندن مستقیم داده‌ها از SERP را آسان می‌کند. ­featured snippetهای جدول به طور شگفت‌انگیزی محبوب هستند و ۲۹٪ از کل snippetها را تشکیل می‌دهند. گوگل واقعاً دوست دارد قابلیت‌های خود را با این نوع از featured snippet به نمایش بگذارد.

انواع featured snippet در گوگل

اهمیت و مزایای featured snippet

اکنون شما با featured snippet گوگل آشنا هستید، اما چرا وبلاگ نویسان و بازاریابان برای تهیه آن‌ها سخت تلاش می‌کنند؟ ما در اینجا دلایلی در جهت اهمیت و مزایای آن عنوان کرده‌ایم:

  • افزایش بازدید و ترافیک وب‌سایت

یکی از بارزترین مزایای حضور در featured snippet، افزایش بازدید و ترافیک وب‌سایت است. بعد از حضور در فیچر اسنیپت، بررسی کنید کدام صفحه بازدید بیشتری داشته و در نهایت برای وب‌سایت‌تان ترافیک بیشتری به همراه آورده است. به عنوان مثال؛ صفحه‌های پرسش و پاسخی را بررسی کنید که کاربران برای یافتن پاسخ سوالات خود به وب‌سایت‌تان مراجعه می‌کنند.

اهمیت و مزایای featured snippet

  • افزایش آگاهی از برند

حضور در نتایج جستجوی ارگانیک مزایای بسیاری دارد. اما اگر گوگل تصمیم بگیرد وب‌سایت شما را به عنوان یک featured snippet در کانون توجه قرار دهد، نه تنها بازدید از سایت­تان با افزایش چشمگیری روبرو می‌شود، بلکه در آگاهی کلی مخاطبان از برند نیز به شدت تاثیرگذار خواهد بود.

افزایش بازدید و ترافیک وب‌سایت در فیچر اسنیپت

  • اعتبار وب‌سایت را افزایش می‌دهد

یکی از فاکتورهای اصلی رتبه‌بندی گوگل شامل اعتبار وب‌سایت یا میزان اعتماد گوگل به سایت است. مواردی مثل ایجاد لینک، میانگین زمان صرف شده مخاطب در وب‌سایت و تعداد کل بازدیدها در جلب اعتماد گوگل موثر هستند. بدین ترتیب شما با حضور در featured snippet می‌توانید از این مزیت نیز بهره‌مند شوید.

افزایش در رتبه‌بندی کلمات کلیدی در فیچر اسنیپت

  • افزایش در رتبه‌بندی کلمات کلیدی

علاوه براین، فیچر اسنیپت می‌تواند اثر دومینویی داشته باشد. به عبارت دیگر، پیشرفت در یک بخش با حوزه دیگر گره خورده است. بر همین اساس، حضور در featured snippet می‌تواند اعتبار وب‌سایت را افزایش داده و به دنبال آن شاهد بهبود رتبه‌بندی کلمات کلیدی و در نهایت برجسته شدن کسب‌وکار شود. معمولا برندها پس از حضور درfeatured snippet ، بهبود قابل توجهی در گزارشات رتبه‌بندی کلمات کلیدی خود مشاهده خواهند کرد.

افزایش آگاهی از برند در فیچر اسنیپت

چرا فیچر اسنیپت میتواند برگه برنده ما در سئو باشد؟

  1. فیچر اسنیپت ها، نرخ کلیک را از رتبه یک میدزدند!

با وجود یک فیچر اسنیپت در صفحه نتایج، نرخ کلیک بر روی رتبه یک نصف میشود!

(البته یادتان باشد که رتبه شما در نتایج جستجو میتواند 2 یا 3 باشد ولی هنوز هم شانس دیده شدن در نتایج جستجو را دارید.)

  1. با قرار گرفتن در اسنیپت های اختصاصی گوگل، به یک منبع قابل اعتماد تبدیل میشوید.

شاید سخت ترین و زمان بر ترین موضوع در سئو، کسب اعتبار و اعتماد گوگل و کاربران باشد. خوبی قرار گرفتن در فیچر اسنیپت این است که کاربران با دیدن سایت شما در این بخش، احساس اطمینان کاملی میکنند و از این نظر حضور در این بخش میتواند به شما کمک زیادی کند.

چرا فیچر اسنیپت میتواند برگه برنده ما در سئو باشد؟

سخن آخر: در دنیایی که روز به روز رقابتی تر میشود، حضور در بخش های ویژه گوگل (ریچ اسنیپت و فیچر اسنیپت) می تواند برای شما جادو کند!

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *